Zastanawiasz się jak zacząć jeździć legalnie w Uber / Bolt?

A może jeździsz już u partnera myśląc, że robisz to legalnie bo tak Cię zapewniono?

Partnerzy chwalą się licencją na przewóz osób i zapraszają do współpracy sugerując, że u nich będziesz legalny. Nic bardziej mylnego. Zapoznaj się z umową jaką podpiszesz lub podpisałeś. Oświadczyłeś w niej, iż posiadasz wszelkie kompetencje do takiej pracy.

Licencja partnera obejmuje tylko i wyłącznie partnera, chyba że pracujesz dla niego na podstawie umowy o pracę. Każda inna forma (np. zlecenie, dzieło a taką otrzymasz od partnera pod wypłaty z przewozu osób) nie obejmuje Ciebie a więc licencja partnera nie uchroni Cię też przed konsekwencjami prawnymi, mandatami obecnie do 12 000 zł.

Chcesz jeździć legalnie jako kierowca Uber / Bolt?

Oczywiście, że się da. Trzeba mieć tylko wiedzę. Proponujemy nasze indywidualne rozwiązanie opracowane przez prawnika, który należy do firmy. Ty również masz okazję do niej dołączyć i staniesz się jej częścią, częścią naszej spółki a dokładnie udziałowcem w spółce z .o.o. Mamy setki kierowców będących udziałowcami w części jednego udziału przypadającego na jednego kierowcę.

Co to jest spółka i czy będziesz mieć w związku z nią jakieś obowiązki czy zobowiązania?

Spółka z o.o. jest formą działalności i jest tworem prawnym. Spółka ma nawet swój własny NIP. Spółkę ktoś reprezentuje i jest nim prezes oraz zarząd ale nie UDZIAŁOWIEC – WSPÓLNIK jakim zostaniesz Ty. Tak więc Ty nie ma żadnych obowiązków.


Zgodnie z art. 151 § 4 k.s.h. za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada sama spółka jako osoba prawna. Ponosi ona tę odpowiedzialność samodzielnie i całym swoim majątkiem, za jej zobowiązania nie odpowiadają natomiast wspólnicy. Jest to jedna z podstaw konstrukcyjnych spółek kapitałowych, która w dużej mierze decyduje o atrakcyjności tej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
W Polsce sąd nie ma podstawy prawnej do przenoszenia na wspólników odpowiedzialności za działania spółki. Wspólnicy są więc obciążeni właściwie jedynie ryzykiem gospodarczym, związanym z wniesieniem do spółki wkładów.


Twój wkład to 50zł – zakup 1 udziału w spółce.


Czy licencja spółki obejmuje Ciebie?

Spółka jako twór prawny nieosobowy nie jest w stanie zrobić licencji sama sobie, gdyż nie jest człowiekiem. Spółka nabywa licencję poprzez fakt, iż to osoba reprezentująca spółkę ma taką licencję i to powoduje, że cała spółka ma licencję i jest wydawana pod dane spółki. Jest masa spółek i różnych branż i każda z nich nabywa właśnie w taki sposób uprawnienia. Zatem Ty jako osoba tworząca spółkę, gdyż posiadasz 1 udział wykonujesz czynności dla spółki, więc jesteś traktowany jako spółka z licencją a nie persona np. Jan Kowalski. W dalszej części dowiesz się jak to działa przy kontroli.

Zwróć uwagę, że urząd wydał licencję na dane spółki Car-auto sp. z o.o. co możesz zobaczyć na zdjęciach na samym dole. Zatem po co urząd wydaje licencję na spółkę skoro niczemu by nie służyła?

Jaki koszt jest zakupu udziałów, czy można zrobić to zdalnie i jak to wygląda?

Zakup jednego udziału będzie kosztować Cię całe 50 zł plus około 30 zł za sporządzenie aktu notarialnego dla notariusza. Wszystko załatwiamy zdalnie. Przesyłamy Ci czysty egzemplarz umowy zakupu udziału, uzupełniasz go swoimi danymi i idziesz do obojętnie jakiego notariusza aby poświadczył zawarcie transakcji oraz Twój podpis na umowie (pamiętaj 2 egzemplarze umowy). Następnie wysyłasz 2 egzemplarze do nas aby prezes spółki udał się do notariusza w naszym mieście i podpisał przy nim umowę. Notariusz mając poświadczone podpisy przez Twojego notariusza, formalnie zamyka transakcję i prezes otrzymuje 2 umowy obustronnie podpisane i poświadczone notarialnie. Jeden egzemplarz zostanie odesłany do Ciebie wraz z odpisem licencji spółki na ‘przewóz osób samochodem osobowym’ jednorazowy koszt wydania 17 zł. Drugi egzemplarz zostaje w spółce i będzie zgłoszony do KRS, iż został sprzedany 1 udział.

Mam udział w spółce – co mi to daje, co przy kontroli inspekcji drogowej?

Przewozu osób jak wcześniej już było wspomniane będziesz dokonywać jako firma (spółka) a nie Ty personalnie. Przy kontroli kierowca informuje, iż przewóz wykonywany jest przez spółkę, okazuje się umową notarialną gdzie ma wykazane udziały w spółce oraz okazuje firmową licencję na przewóz osób. Licencja obejmuje “Ciebie” – dosłownie w cudzysłowiu, gdyż przy kontroli okazuje się, że przewóz robi spółka a dowodem na to jest Twoja przynależność do niej poświadczona notarialnie – jesteś jej częścią. Podobnie jest kiedy partner ma licencję i zatrudni Cię ale uwaga: na umowę o pracę. Dopiero wtedy jesteś traktowany jako część tej firmy i odbywa się kontrola firmy – czy spełnia wszystkie wymogi i mas dokumenty które ty pokazujesz. W tym wypadku odbywa się sprawdzenie dokumentów firmowych spółki a ty masz wszelkie oryginały przy sobie. Kopie nie wystarczą – kopia to mandat 50 zł. Każda nieścisłość czy mandat jest wypisywany na spółkę a nie Ciebie, więc to dodatkowy komfort. Lecz pamiętaj i woź oryginały.

Jak wygląda licencja na przewóz osób samochodem osobowym, którą otrzymam?

Otrzymasz notarialny odpis licencji. Odpis z poświadczeniem notariusza z oryginału co jest traktowane jak oryginał. Oryginał jest jeden i trudno byłoby go udostępnić setkom naszych kierowców. Dlatego notariusz i tzw. odpis dla każdego kierowcy.


2. ZUS

Zapoznaj się z artykułem i zobacz ile z Twojego wynagrodzenia ucieka do ZUS i zdecyduj czy chcesz je zachować w kieszeni.

4 Komentarze

Yarekok · 17 czerwca 2019 o 13:15

W istocie mamy tu w serwisie przedstawioną jedną z dwóch opcji aby legalnie funkcjonować na rynku przewozu osób.
Drugą jest być pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę ( żadne u-zlecenia nie działają ! ) , wtedy przy umowie o pracę wszystkie obowiązki wynikające z UTD ( Ustawa o Transporcie Drogowym ) spoczywają na pracodawcy, a kierowca ( pracownik etatowy) w przypadku negatywnych wyników kontroli ITD lub Policji będzie co najwyżej miał status świadka, a nie obwinionego. No , ale nie każdemu pasuje być etatowym pracownikiem i tu własnie jest zaprezentowany sposób jak być w pełni legalnym i niezależnym Uber driverem. W sekcji https://legalny.eu/category/pytania-od-kierowcow/ prosze jeszcze o zamieszczenie innych pokrewnych kwestii dotyczących legalnego funkcjonowania w branży, a mianowicie: 1. Legalny Uber, a Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz 2. Umowa zlecenie ( u-z ) , a możliwe zagrożenia w związku z tzw. Testem Przedsiębiorcy, który został odłożony na później….., czyli na po wyborach ?? ;-)))

DarIO · 4 czerwca 2019 o 08:39

Wiedziałem, że musi być sposób aby jeździć legalnie i zarabiać normalnie. Długo szukałem kogoś kto pomoże a teraz sam nim jestem. Spotkałem na grupie miłego taksówkarza, który był normalny i zaproponował polecił mi firmę i rozwiązania jakie są już dziś zapisane na tej stronie. Całą procedurę omówiliśmy telefonicznie w 5 min, jak to funkcjonuje, czy wszystko jest legalnie itd. następnie w cztery oczy w Wrocławiu u notariusza formalności załatwiliśmy w 5 min dosłownie. Przelewy na czas, dobrze wyliczone, jestem zadowolony.
Pisz na 514512000, objaśnię. Jeśli nie odbieram tzn. że jeżdżę. Napisz SMS, oddzwonię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial